Art Film oslavuje s Puium aj Lutherom

Jubilejný 30. ročník Medzinárodného festivalu Art Film si pripomenie svojú históriu, a zároveň ukáže, ako si predstavuje svoju novú identitu. Od 21. do 28. 6. predstaví v Košiciach svojim návštevníkom v slovenskej premiére oceňované diela kinematografie aj čerstvé novinky od domácich i zahraničných tvorcov. Okrem toho sa publikum stretne s filmovými tvorcami či filmovými delegáciami, s ktorými môže nahliadnúť do zákulisia tvorby filmu.

„Všetci v štábe veríme, že to bude veľká filmová fiesta. Výročie si pripomenieme najmä atraktívnym programom a množstvom sprievodných podujatí. Medzi zásadné novinky určite patrí aj zmena identity na MFF Art Film. Radi by sme týmto krokom zvýraznili prestíž podujatia, a najmä sa prezentovali smerom do zahraničia ako rešpektovaná súťažná platforma v stredoeurópskom filmovom priestore. Tejto snahe sme prispôsobili aj spôsob prihlasovania filmov ako aj skladbu súťažných sekcií,“ približuje pre Film.sk umelecký riaditeľ festivalu Martin Palúch. Tradičné súťažné sekcie – Medzinárodnú súťaž prvých, druhých a tretích hraných filmov a Medzinárodnú súťaž krátkych filmov – doplní tretia kategória – Medzinárodná súťaž filmov zo strednej a východnej Európy. „Je otvorená celovečernej tvorbe bez druhového a žánrového obmedzenia. Naším cieľom je zachytiť trendy, podporovať tvorcov a kultivovať filmový vkus našich divákov,“ vysvetľuje Palúch. Podľa neho sú súťažné sekcie na festivale samostatnou kapitolou: „Každý z našich troch zostavovateľov išiel svojou vlastnou cestou výberu. Môžem skonštatovať, že vo všetkých troch súťažných sekciách sa v premiérach objavia aj nové slovenské tituly. V tomto momente ich ešte nebudem bližšie špecifikovať. Len poviem, že museli kvalitatívne obstáť v medzinárodnej konkurencii. Z celovečerných titulov sme do súťaží vybrali jednu tanečnú alegóriu, jeden hraný a dve dokumentárne snímky. Diváci ich uvidia v Košiciach vôbec prví na Slovensku. Celková skladba súťažných sekcií však sama osebe sľubuje filmovú cestu naprieč kontinentmi, plnú výrazných autorských štýlov a silných tém.“

V Medzinárodnej súťaži krátkych filmov nájdu diváci tridsaťšesť filmov v šiestich blokoch, ktoré reprezentujú vizuálne i naratívne smerovanie súčasného krátkeho filmu. „Sú tam divácke hity (27) i víťazi festivalov (Pomaranč z Jaffy), príspevky známych tvorcov (Bill Morrison) i nových adeptov krátkometrážnej tvorby (Peter Hošták). Silnú zostavu tvoria aj tohto roku filmy politicky alebo spoločensky angažované, dotýkajúce sa napríklad tém policajného násilia v USA (Incident), zahaleného života žien v Afganistane (Žltá), politického zneužívania utečeneckej krízy (V lese sú ľudia), vraždy opozičného lídra v Rusku Borisa Nemcova (Mečúň) alebo obecne smerovania sveta k ďalšej vojne (Dinosauria, We),“ prezrádza pre Film.sk zostavovateľ sekcie Martin Kaňuch, ktorý si myslí, že „dobrý krátky film nie je nikdy dostatočne dlhý. Nikdy tu však nejde o rátanie minút. Vo finále rozhoduje najmä prenikavosť nápadu a jasnozrivosť realizácie. Skrátka Film.“

Art Film okrem súťaží ponúkne aj široku škálu nesúťažných sekcií, v ktorých figurujú filmy spojené určitým, špecifickým pohľadom, napríklad prehliadky Panoráma či Láska & anarchia. V programe sa objavia overené filmárske mená ako Wim Wenders, Radu Jude, Lav Diaz, Sofia Coppola, Levan Akin, Michel Franco, Malgorzata Szumowska alebo Sergej Loznica. „Tento rok vraciame do hry populárnu nočnú Late Night Show so zameraním na žánrový film. Špeciálnu výberovú sekciu zostavil režisér Pavol Pekarčík. Budeme mať aj detskú prehliadku, chystáme film pre seniorov. V obľúbenej sekcii Slovenská sezóna uvedieme v premiére len nové majoritné a minoritné slovenské filmy. Pri príležitosti rôznych výročí a jubileí sme v Spolupráci so Slovenským filmovým ústavom pripravili špeciálnu sekciu digitálne reštaurovaných diel zo Zlatého fondu slovenskej kinematografie. Pripomenieme si hercov Jozefa Kronera, Ladislava Chudíka, režisérov Stanislava Barabáša, Vlastimila Herolda, ale napríklad aj 80. výročie vypuknutia SNP. V rámci krstu novej publikácie Máme svoj film! filmovej historičky Petry Hanákovej premietneme pásmo archívnych 35 mm filmov z obdobia vojnovej Slovenskej republiky,” menuje Martin Palúch.

Festival pokračuje aj v tradícii oceňovania hercov (Hercova misia) a filmových profesionálov (Zlatá kamera). „Jednu Zlatú kameru si odnesie vo svete uznávaný rumunský tvorca Cristi Puiu, druhú slovenský režisér Miloslav Luther. Obidvaja si pre návštevníkov pripravili aj masterclassy, čo bude výnimočná príležitosť nazrieť do ich tvorivých kuchýň. A obaja osobne uvedú svoje dva filmy, ktoré si vybrali pre festivalových divákov,” hovorí Palúch. Pri príležitosti 30. výročia sa festival rozhodol osloviť aj niekoľkých bývalých laureátov spomínaných ocenení. Svoju účasť prisľúbili napríklad Zuzana Mauréry, Zuzana Kronerová, Magda Vášáryová, Jaromír Hanzlík či Miroslav Donutil.

Súčasťou programu bude aj niekoľko koncertov a spomienka na zosnulého prezidenta festivalu Milana Lasicu, ďalej talkshow, výstavy, prezentácie na vybrané témy aj divadelné predstavenie. „S veľkým zármutkom sme minulý rok prijali informáciu o úmrtí nášho dvorného fotografa, priateľa a skvelého tvorivého človeka Ctibora Bachratého. Pripomenieme si ho cez výber portrétov a momentiek, ktoré zachytil počas tridsaťročnej histórie nášho filmového festivalu.“

Filmových profesionálov Art Film uvíta aj na špecializovanej vzdelávacej platforme Art Film Industry. Pôjde o sériu edukačných kurzov, prezentácií filmovej techniky a diskusií zameraných na profesionálnu prípravu a odborné vzdelávanie v oblasti filmových profesií. „V spolupráci s Filmovou kanceláriou Košického kraja sme vytypovali základný sumár nedostatkových profesií, o ktoré je aktuálne záujem zo strany domácich a zahraničných filmových produkcií, uchádzajúcich sa o realizáciu výroby v regióne. Zámerom platformy je prispieť k zvýšeniu profesionálnych kapacít, poskytnúť priestor a zabezpečiť lektorov pre výchovu filmovým priemyslom vyžadovaných profesií tak, aby boli k dispozícii pre výrobný proces. Týmto spôsobom reagujeme na aktuálne potreby audiovizuálneho priemyslu, pričom hlavným cieľom je posilniť kreatívny potenciál záujemcov o pôsobenie v audiovízii,“ dodávajú organizátori, ktorí na každý deň plánujú jeden masterclass renomovaného tvorcu filmov alebo seriálov, vzdelávací workshop či panelovú diskusiu.

FOTO: Continental Film

Verzia pre tlač
Zdieľať:

Podobné články

5/2023

12. Slnko v sieti

Slnko v sieti – efektnosť verzus autenticita Z rekordných šestnástich nominácií na národnú filmovú cenu Slnko v sieti za rok 2022 premenili Piargy režiséra Iva Trajkova a producentov Silvie a Erika Panákovcov na ceny jedenásť. Dvanásty ročník udeľovania cien Slovenskej filmovej a televíznej akadémie sa konal vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu a v priamom prenose ho vysielala RTVS. „Dvanásteho októbra minulý rok sa pre mňa zmenilo vnímanie spoločnosti. A vlastne sa ukázalo, ako je naša spoločnosť na tom úboho. Kvôli tomu, že je niekto iný, nikto nemá právo siahnuť mu na jeho život. To, že nevieme pracovať a fungovať s inakosťou, nemá znamenať, že by tá inakosť mala byť odsudzovaná. Preto vás chcem všetkých poprosiť, 30. septembra, nedovoľme, aby tejto krajine vládli ľudia, ktorí sejú nenávisť, ktorí sejú hlúposť, dezinformácie, ktorí sú za korupčnými aférami, a aj keď zostane málo, vyberajte tých, ktorí túto krajinu povedú k tomu lepšiemu, aby sa 30. septembra nestalo to, že sa zobudíme a budeme ľutovať, že tu žijeme, ale aby sme sa zobudili a boli sme znovuzrodení,“ povedal pri preberaní historicky prvej ceny v kategórii najlepší televízny film/miniséria/seriál režisér Peter Bebjak. Televízny film RTVS Jozef Mak produkovali Roman Genský, Peter Bebjak a Rasťo Šesták. Podobných priamych apelov počas večera veľa nezaznelo. Patrik Pašš vyslovil prianie, aby sme všetci žili...
Zobraziť všetky články
This site is registered on wpml.org as a development site.