Aktuálne uzávierky

– Do 3. marca sa môžu prihlásiť záujemcovia o polročný workshop DOK Incubator. Prihlásiť sa môžu filmové tímy režisér – strihač – producent, rozpracované projekty celovečerných dokumentárnych filmov so zameraním na fázu hrubého strihu, dokončenie filmu a jeho marketing. Viac na dokincubator.net, www.aic.sk.

– Do 6. marca môžu záujemcovia prihlasovať celovečerné hrané a dokumentárne filmy na 50. MFF Karlove Vary (3. – 11. 7.). Festival ponúka možnosť prihlásiť film aj v termíne 7. až 31. marec, ale už s vyšším administračným poplatkom. Viac na www.kviff.com, www.aic.sk.

– Uzávierku prihlášok nastavenú do 6. marca má podujatie orientujúce sa na mladých tvorcov krátkych filmov Forum: Visegrád in short(s), ktoré prebehne počas Filmfestu Dresden (14. – 19. apríl). Prihlásiť sa môžu režiséri, producenti či scenáristi. Viac na filmfest-dresden.de.

– Do hlavného programu (Hlavná súťaž, Un Certain Regard) 68. MFF Cannes (13. – 24. 5.) sa môžu filmy prihlasovať do 10. marca. V 54. ročníku Critics’ Week (Semaine de la Critique, 14. – 22. 5.) platí pre krátke filmy uzávierka 9. marca, pre celovečerné 16. marca. Do 20. marca sa môžu prihlasovať celovečerné filmy na 47. ročník Directors’ Fortnight (Quinzaine des Realizateurs, 14. – 24. 5.). Viac na www.aic.sk, www.festival-cannes.com.

– Do 10. marca trvá termín prihlasovania snímok na 23. ročník medzinárodného festivalu animovaného filmu Anima Mundi (10. – 19. júl v Rio de Janeiro, 22. – 26. júl v Sao Paolo). Viac na www.animamundi2015.com, www.aic.sk.

– Len filmy prihlásené a zaslané pred 15. marcom budú prijaté na 8. ročník festivalu animovaných filmov Fest Anča (24. – 28. jún). Viac na www.festanca.sk, www.aic.sk.

– Do 17. marca môžu záujemcovia prihlasovať svoje filmy na 26. ročník MF dokumentárnych filmov Marseille (30. 6. – 6. júl.). Viac na www.aic.sk, www.fidmarseille.org.

– Uzávierka prihlášok na medzinárodný workshop Midpoint: Rozvoj scenárov je 22. marca. Prihlásiť sa môžu študenti či mladí filmári s prvým alebo druhým celovečerným hraným/animovaným filmom alebo s absolventským či profesionálnym animovaným filmom. Prvý workshop sa uskutoční v Trenčianskych Tepliciach na MFF Art Film Fest (20. – 26. 6.). Viac na midpoint-center.eu, www.aic.sk.

– Do 31. marca sa môžu prihlasovať dlhometrážne hrané snímky a krátkometrážne filmy všetkých druhov na 23. MFF Art Film Fest (19. – 26. 6.). Viac na www.artfilmfest.sk, www.aic.sk.

Autor:
Verzia pre tlač
Zdieľať:

Najnovšie články

Katarína Krnáčová

Katarína Krnáčová

Spomínate si na kreovanie legislatívy o Audiovizuálnom fonde? Ako prebiehalo?  Legislatíva, ktorá napokon v roku 2008 vyústila do prijatia zákona o Audiovizuálnom fonde, sa postupne formovala vyše osemnásť rokov. Prvý návrh na zriadenie filmového fondu totiž predstavilo profesijné združenie filmárov ešte v roku 1990. Potom vznikol štátny fond kultúry Pro Slovakia a v roku 2002 NR SR schválila prvý zákon o Audiovizuálnom fonde. Ten však po zásahu prezidenta Schustera napokon skončil v parlamentnom archíve. Neskôr ministerstvo kultúry zriadilo grantový program AudioVízia, ktorý bol akýmsi štátnym predskokanom verejnoprávneho AVF. Pred časom som túto prehistóriu spracoval do štúdie pre časopis Kino-Ikon aj s odvolaniami na množstvo dokumentov, ktoré som si počas tých 18 rokov zbieral. V roku 2006 prišiel minister kultúry Marek Maďarič, ktorý dal filmárom zelenú na to, aby pripravili argumenty a podklady pre začlenenie návrhu na vznik AVF do programového vyhlásenia vlády. Mal som to šťastie byť pri tom spolu s Ivanom Králikom, Patrikom Paššom, Marianom Urbanom, Petrom Dubeckým aj s ďalšími priateľmi a kolegami, ktorí potom odborne pripomienkovali aj návrh zákona o AVF. Ten napokon 5. 11. 2008 v parlamente prešiel výraznou väčšinou naprieč politickým spektrom, keď za zákon hlasovalo 122 zo 126 prítomných poslancov. Fond bol na svete a zavŕšil sa tak proces odštátnenia slovenskej kinematografie, ktorý sa začal ešte v roku 1990. Bolo vtedy...

Festivaly, ocenenia, prestíž a predátori

Predovšetkým tvorcovia nezávislých filmov, a zvlášť tých, ktoré nedosahujú celovečernú minutáž, totiž nemajú veľa iných možností, ako získať uznanie a dostať svoje diela k širšiemu publiku, než práve filmové festivaly. Úspech na prestížnych filmových podujatiach môže byť pre ďalšiu tvorbu zásadný aj pre tých a tie, čo tvoria autorské celovečerné filmy, ale na malom domácom trhu, akým je napríklad slovenský, nedokážu osloviť dostatočne širokú divácku verejnosť. Filmové ocenenia im neraz pomáhajú získať nielen prestíž a kredit vo filmárskej obci, ale aj koprodukčných partnerov či finančnú podporu na ďalšiu tvorbu. Lenže to, že po cenách a účasti na festivaloch, je neutíchajúci dopyt, môže podnecovať aj nie práve etické podnikateľské praktiky. Trh s márnivosťou, obchod s „prestížou“ Obchodovanie s túžbou po viditeľnosti a úspechu sa týka prakticky všetkých oblastí verejného života. Na Slovensku začalo kvitnúť už pred viac ako dvoma desaťročiami. Zakaždým stálo na podobnom biznis modeli: obchodníci napríklad nabádali podnikateľov, aby za poplatok zverejňovali informácie o svojich firmách v komerčných registroch a zároveň sa stávali ich (jedinými) odberateľmi, alebo cielili na samoľúbosť verejne činných osôb, umelcov či vedcov, keď im núkali, opäť za poplatok, zaradenie hesla s ich menom napríklad do encyklopédie Who is who na Slovensku. Čo na tom, že encyklopédiu...

Objednávka, experiment, zábava

V rubrike Z filmového archívu do digitálneho kina vám postupne predstavujeme kinematografické diela z Národného filmového archívu SFÚ, ktoré prešli procesom digitalizácie, sú dostupné vo formáte DCP (Digital Cinema Package), a teda ich možno premietať aj v digitálnych kinách. Poľnohospodársky film Miliardy kvapiek života, ktorý v normalizačných časoch nakrútil Milan Černák, je formálnym vrcholom objednávkového „žánru“. V prvej polovici 70. rokov minulého storočia vzniklo napriek normalizácii viacero pozoruhodných krátkych filmov. Sú medzi nimi aj širokouhlé farebné snímky nakrútené na štátnu objednávku. Po viacerých „prešľapoch“ z konca 60. rokov – čím myslím až príliš slobodný prístup k spracúvanej látke – mohol režisér Milan Černák, podobne ako viacerí iní tvorcovia, ktorých bolo treba „upratať“, nakrúcať len určitý typ filmov. Takto v roku 1974 vytvoril aj krátky film o zvyšovaní úrody prostredníctvom zavlažovania – Miliardy kvapiek života.  „Nikdy som nerobil poľnohospodárske filmy, ale prišlo obdobie, keď som ,za odmenu‘ dostával robiť filmy len o odpade, poľnohospodárstve a podobne (...) Takže som si povedal, že keď už mám robiť film o poľnohospodárstve, nech je taký, aký ešte nebol!“ povedal Milan Černák v rozhovore pre Film.sk v roku 2022. A skutočne, z vizuálneho hľadiska vytvoril v spolupráci s kameramanom Vladimírom Hollošom a s hlavným technológom kolibských filmových laboratórií Róbertom Hardonyim nevšedné dielko.  Filmový obraz sa v Miliardách kvapiek života podchvíľou rozdeľuje na dve, tri, ba až na deväť geometricky rovnakých častí, v ktorých sa zjavujú, ožívajú, chvejú...
Zobraziť všetky články
This site is registered on wpml.org as a development site.