Český filmový a literárny kritik, publicista, prekladateľ, vysokoškolský pedagóg na európskych a amerických univerzitách, zakladateľ jedinečnej kultúrnej revue Lettre Internationale (1984), ale hlavne neúnavný propagátor „filmového zázraku“ – novej československej vlny a majster rozhovorov. A. J. Liehm zomrel v Prahe vo veku 96 rokov.
Pri príležitosti návštevy v novembri 1997 mi do knihy Generace napísal: „Lacovi Volkovi ako dôkaz, že je to stále o tom istom.“ Zborník, v ktorom priniesol aj rozhovory s Lacom Novomeským, Dominikom Tatarkom, Alfonzom Bednárom či Petrom Karvašom, vyšiel najskôr v roku 1969 nemecky, českú knižnú podobu dostal až v roku 1988. Kniha rozhovorov s filmármi z rokov 1964 – 1969 Ostře sledované filmy vyšla v roku 1974 anglicky, českej knižnej verzie sa kolekcia, v ktorej nechýbali Ján Kadár, Stanislav Barabáš, Peter Solan, Štefan Uher, Juraj Jakubisko, Elo Havetta či Dušan Hanák, dočkala až v roku 2001. Liehm je aj autorom mimoriadnej knihy Příběh Miloše Formana (1976, 1993). Od jesene 1968 do leta 1969 bol zástupcom Československého štátneho filmu v Paríži, potom sa rozhodol zostať v exile vo Francúzsku, roky žil aj v USA. Pred emigráciou publikoval aj v slovenských periodikách, ako Kultúrny život, Slovenské pohľady, po revolúcii v Národnej obrode.
Osobne som sa s ním zoznámil niekedy na začiatku 80. rokov na výbornom filmovom festivale v Mannheime. Bol tam ako kritik, s manželkou, takisto kritičkou a publicistkou Drahomírou, ktorá na festivale pracovala. To už boli v našej krajine v rámci normalizácie systematicky vymazávaní z pamäti, ich publikácie stiahnuté z obehu. V zahraničí Liehmova sláva rástla. Celý mannheimský týždeň sme mali pred sebou. Raz mi povedal: „Laco, vy sa nebojíte verejne so mnou stretávať? Vaši kolegovia odo mňa bočia, nanajvýš kývnu hlavou. Pritom doma sme sa stretávali…“
Ladislav Volko, sociológ a publicista