Art Film Fest sa sťahuje do Košíc

To, čo sa nejaký čas vo filmových kuloároch šepkalo, oznámili oficiálne 9. decembra na tlačovej konferencii v metropole východu. Dejiskom Art Film Festu (AFF) sa od roku 2016 stane mesto Košice. Dvadsiaty štvrtý ročník festivalu sa uskutoční od 17. do 25. júna 2016.

Dôvodov, pre ktoré si organizátori festivalu vybrali Košice, je niekoľko. Jedným z najdôležitejších je variabilná a prirodzená kultúrno-spoločenská infraštruktúra mesta, optimálna na organizovanie významného medzinárodného filmového festivalu. Producent a nový generálny manažér AFF Rudolf Biermann odhadol množstvo potenciálnych divákov na 120 000, pričom kapacita festivalu v Košiciach je podľa neho až 200 000. Prirodzeným „živým“ centrom AFF Košice bude historické Hlavné námestie, odkiaľ sa diváci a návštevníci môžu pešo rýchlo presúvať do naplánovaných kinopriestorov festivalu, ktorými sú Kunsthalle, Kulturpark, kinosála historickej radnice (bývalé kino Slovan), kino Úsmev, kino Tabačka a Amfiteáter. Podľa organizátorov nedostatočná infraštruktúra v Trenčianskych Tepliciach už nemala festivalu s takými ambíciami, aké má Art Film Fest, čo ponúknuť.

,,Festival si za viac ako dve desiatky rokov svojej existencie vybudoval hustú sieť medzinárodných kontaktov a dokázal, že vie na Slovensko pozvať a uviesť zaujímavé osobnosti svetovej kinematografie. Aj v Košiciach bude pokračovať v tradícii a na novej pôde privíta významné herecké a tvorivé osobnosti svetovej i domácej kinematografie. Do festivalových kín opäť prinesieme snímky z najprestížnejších filmových prehliadok a predstavíme aj pozoruhodné talenty svetovej kinematografie,“ uviedol umelecký riaditeľ AFF Košice Peter Nágel. Koncepcia festivalu sa teda nezmení. O Modrého anjela sa bude súperiť v medzinárodných súťažiach hraných aj krátkych filmov. V 14 programových sekciách sa predstaví kinematografia z celého sveta. Prestížnou novinkou 24. ročníka je sekcia Variety Art Film Choice, do ktorej kritici renomovaného amerického filmového periodika vyberú sedem hraných filmov o umení. Druhou novinkou bude predpremiéra prehliadky filmov ocenených Be2Can. Zachovajú sa aj ceny Hercova misia a Zlatá kamera.

Z Art Film Festu však odchádza jeho viceprezident Peter Hledík, ktorý festival zakladal. „Cítil som ho a cítim i naďalej ako súčasť mesta Trenčianske Teplice, jeho atmosféry a kultúrnej tradície, a – žili tu aj moji rodičia. Práve z týchto dôvodov nemôžem v tejto práci pokračovať na inom mieste a vzdávam sa pozície viceprezidenta festivalu,“ zdôvodnil svoje rozhodnutie Hledík. V Tepliciach sa však už na tento rok plánuje nový filmový festival, ktorý by mal pokračovať v tradícii Art Filmu, hoci v úplne inej podobe. Hledík sa na jeho prípravách podieľa zatiaľ svojimi radami v pozícii „senior advisera“, no nevylučuje ani aktívnejšiu spoluprácu. Viac by sa o tomto podujatí mala verejnosť dozvedieť už čoskoro.

Nina Šilanová

Autor:
Verzia pre tlač
Zdieľať:

Najnovšie články

Záber z filmu Mimi

VOD: Mimi

(r. Mira Fornay, 2023) – dostupné na DAFilms.sk Na „tom druhom“ brehu Dunaja, náprotivku betónovej chamtivosti nových developmentov, existuje čarovné miesto stretu výnimočných ekosystémov, symbiózy zvyškov záhradkárskych kolónií, hmyzu, drevín, vtáctva, ponevierania sa, športu... To všetko v oáze chladu a tieňa, ktorá je dokonalým protipólom rozpáleného mesta, neustále sa ťahajúceho do výšky. „Hoci sa centrum mesta nachádza v tesnej blízkosti, (...) Lido si zachovalo svoj nízkoprahový a nekomerčný charakter. Jeho súčasťou sú okrem voľnočasových aktivít aj aktivity sivej ekonomiky, možno tu natrafiť na piknikujúce rodiny, popíjajúce hlúčiky dospievajúcich, kšefty prebiehajúce skrz stiahnuté okienka odstavených audi, sex alebo sexbiznis v kríkoch okolo rieky, odpadky a improvizované obydlia. Lido je jedným z posledných miest, kde možno len tak tráviť čas bez nutnosti legitimizovať svoju prítomnosť konzumom,“ píše Ivana Rumanová v knihe Mestský rozvoj pre koho? Bratislavské Lido medzi vágnym terénom a expanziou centra, ktorú prednedávnom vydal tranzit.sk. Režisérka Mira Fornay vo svojom autorskom príbehu Mimi vytvára presne takýto priestor koexistencie rôznorodých ľudí s nádychom magického realizmu – nemecký vojak, staršia pani opisujúca svoj (dnes už zbúraný) domček v lese, Danica zbierajúca plyšové hračky, pán s člnom, „milenci“ sediaci na strome, opekajúci hippies... Hlavná postava, dievčatko Romy, ich všetkých stretne počas svojho pátrania, keď sa vyberie do lesov hľadať stratenú andulku, a to pomocou andulky...
6/2024

Slnko v sieti

„Ked tu nebude to Slnko v síci, tak sme v rici“ Je 26. apríl, pol deviatej večer. „Slúžka“ Dana Droppová vezie na vozíku „invalida“ Gregora Hološku – obaja sú v slávnostnom večernom odeve – po chodbách budovy Slovenského rozhlasu, aby sa dostali do sály, kde sa koná ceremoniál odovzdávania národných filmových cien Slnko v sieti. Rozprávajú sa a Hološka vysloví vetu, ktorá nám (trochu podvratne) poslúžila ako titul tohto článku. Tri šťastné trinástky Slávnostný večer sa konal pod záštitou prezidentky Zuzany Čaputovej (prítomnej na ceremoniáli) a primátora Bratislavy Matúša Valla, moderoval ho Bruno Ciberej. Pripomenul, že prvý raz sa Slnko v sieti udeľovalo v roku 2004, a keďže spočiatku bol interval dvojročný, máme tu aktuálne 13. ročník tohto podujatia. Súťažilo v ňom v 18 kategóriách 34 diel, najviac nominácií – po 13 – mali filmy Invalid Jonáša Karáska a Slúžka Mariany Čengel Solčanskej. Ako prvé sa odovzdávali ocenenia za herecké výkony vo vedľajšej úlohe. V mužskej kategórii ho získal Zdeněk Godla za postavu Gaba v čiernej komédii Invalid, v ženskej Éva Bandor za postavu Márie v dráme Moc (r. Mátyás Prikler). Herečka v nej stvárnila matku, ktorej zastrelia syna – ide o nešťastnú náhodu, ale s politickým pozadím –, a tak cenu symbolicky venuje matkám Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Slnko v sieti za scenár získal Miro Šifra za film Úsvit (r. Matěj Chlupáček). Najlepším architektom – scénografom sa stal Tomáš...
Zobraziť všetky články
This site is registered on wpml.org as a development site.