Cinematik uvedie Bebjakovu Správu aj dokument o Feldekovi

Šestnásty ročník Medzinárodného filmového festivalu Cinematik Piešťany, ktorý sa uskutoční od 14. do 19. septembra 2021, premietne viacero slovenských noviniek. V distribučnej predpremiére uvedie napríklad historickú vojnovú drámu Správa (2020), ktorú podľa skutočných udalostí nakrútil režisér Peter Bebjak. Zachytáva v nej útek Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrbu z tábora smrti v Osvienčime. Príbeh dvojice, vďaka ktorej sa svet dozvedel pravdu o zverstvách, čo sa v tomto a podobných táboroch diali, bol slovenským národným kandidátom na Oscara. Premiéru posúvala pandémia, po uvedení na Cinematiku by sa slovensko-česko-poľsko-nemecká Správa mala dostať do bežnej distribúcie od 23. septembra. V širšej medzinárodnej koprodukcii, konkrétne ukrajinsko-litovsko-slovenskej, vznikla aj snímka Predtuchy. Nakrútil ju režisér Viačeslav Kryštofovyč, ktorého pred tromi rokmi poctili pri udeľovaní ukrajinských národných filmových cien čestnou trofejou za prínos ukrajinskej kinematografii. Všetko v živote má svoj čas – to je slogan snímky, ktorej alegorický príbeh sa odohráva v prímorskom mestečku N. Pokojný život v ňom naruší škandál. Súvisí so zosnulým mužom. Iba jeho dvaja najbližší vedia, kde je pochovaný, a s odvolaním sa na jeho poslednú vôľu to odmietajú prezradiť niekomu inému. Slovenským koproducentom snímky je Wandal Production Wandy Adamík Hrycovej. 

Vo svetovej premiére uvedie Cinematik dokument o básnikovi, prekladateľovi a dramatikovi Blúdiaci Holanďan Ľubomír Feldek (2021). Nakrútil ho Marek Janičík, ktorý má na konte niekoľko krátkych dokumentov a spoluprácu na scenári filmu Amnestie (2019). Portrét spisovateľa, ktorý v októbri oslávi 85 rokov, bol pre neho príležitosťou, aby mapoval nielen Feldekovu osobnú históriu, ale aj históriu Slovenska. Iný úsek našich moderných dejín a osobnosť Milana Rastislava Štefánika sleduje v koláži hraného a animovaného filmu Cesta do nemožna (2019) režiséra Nora Držiaka. Cinematik uvedie režisérsku verziu snímky s kompletne prepracovanými trikovými pasážami. Dlhoročného zberateľa amatérskych rodinných filmov Jana Šikla priviedla jeho záľuba k objavu takmer štyroch hodín záznamu vpádu okupačných vojsk do Československa v roku 1968. Doposiaľ nezverejnené zábery predstavuje česko-slovenská snímka 1968  Rekonštrukcia okupácie (2021). 

Túžbu rodičov po tom, aby vychovali vrcholového športovca, a ich experiment so synom mapuje časozberný dokument Eriky Hníkovej (NesvadbovKaždá minúta života (2021). Diváci v Piešťanoch ho uvidia v slovenskej premiére, rovnako ako snímku Na krev (2020) Erika Knoppa. Tá predstavuje divadelnú aj civilnú rodinu bratov Novákovcov, ôsmej generácie slávneho bábkarského rodu Kopeckých, nazerá do zákulisia nového cirkusu a snaží sa sprostredkovať divákom silu, ktorá umelcov ženie v tvorbe až na hranice možného. Hrdinovia dokumentu Jakuba Šipoša Remedy (2021) sa zase našli v pomoci iným. Okrem toho, že snímka sleduje skupinu mladých ľudí, ktorí sa rozhodli ísť pomáhať do Senegalu, chce aj upozorniť na dôsledky klimatických zmien a pripomenúť, že pitná voda nie je samozrejmosťou. Premietať sa bude aj novinka Ladislava Kaboša Architekt drsnej poetiky (2021) o významnom brazílskom architektovi a slovenskom rodákovi Hansovi Broosovi. 

Akreditácie na MFF Cinematik, ktorého organizátori sľubujú celkovo 80 filmov rozdelených do minimálne desiatich sekcií, si záujemcovia môžu kúpiť online na oficiálnej stránke od 14. júla. Ďalšie detaily z festivalového programu prinesieme čitateľom v septembrovom čísle Film.sk.

mak

Autor:
Verzia pre tlač
Zdieľať:

Najnovšie články

Záber z filmu Mimi

VOD: Mimi

(r. Mira Fornay, 2023) – dostupné na DAFilms.sk Na „tom druhom“ brehu Dunaja, náprotivku betónovej chamtivosti nových developmentov, existuje čarovné miesto stretu výnimočných ekosystémov, symbiózy zvyškov záhradkárskych kolónií, hmyzu, drevín, vtáctva, ponevierania sa, športu... To všetko v oáze chladu a tieňa, ktorá je dokonalým protipólom rozpáleného mesta, neustále sa ťahajúceho do výšky. „Hoci sa centrum mesta nachádza v tesnej blízkosti, (...) Lido si zachovalo svoj nízkoprahový a nekomerčný charakter. Jeho súčasťou sú okrem voľnočasových aktivít aj aktivity sivej ekonomiky, možno tu natrafiť na piknikujúce rodiny, popíjajúce hlúčiky dospievajúcich, kšefty prebiehajúce skrz stiahnuté okienka odstavených audi, sex alebo sexbiznis v kríkoch okolo rieky, odpadky a improvizované obydlia. Lido je jedným z posledných miest, kde možno len tak tráviť čas bez nutnosti legitimizovať svoju prítomnosť konzumom,“ píše Ivana Rumanová v knihe Mestský rozvoj pre koho? Bratislavské Lido medzi vágnym terénom a expanziou centra, ktorú prednedávnom vydal tranzit.sk. Režisérka Mira Fornay vo svojom autorskom príbehu Mimi vytvára presne takýto priestor koexistencie rôznorodých ľudí s nádychom magického realizmu – nemecký vojak, staršia pani opisujúca svoj (dnes už zbúraný) domček v lese, Danica zbierajúca plyšové hračky, pán s člnom, „milenci“ sediaci na strome, opekajúci hippies... Hlavná postava, dievčatko Romy, ich všetkých stretne počas svojho pátrania, keď sa vyberie do lesov hľadať stratenú andulku, a to pomocou andulky...
6/2024

Slnko v sieti

„Ked tu nebude to Slnko v síci, tak sme v rici“ Je 26. apríl, pol deviatej večer. „Slúžka“ Dana Droppová vezie na vozíku „invalida“ Gregora Hološku – obaja sú v slávnostnom večernom odeve – po chodbách budovy Slovenského rozhlasu, aby sa dostali do sály, kde sa koná ceremoniál odovzdávania národných filmových cien Slnko v sieti. Rozprávajú sa a Hološka vysloví vetu, ktorá nám (trochu podvratne) poslúžila ako titul tohto článku. Tri šťastné trinástky Slávnostný večer sa konal pod záštitou prezidentky Zuzany Čaputovej (prítomnej na ceremoniáli) a primátora Bratislavy Matúša Valla, moderoval ho Bruno Ciberej. Pripomenul, že prvý raz sa Slnko v sieti udeľovalo v roku 2004, a keďže spočiatku bol interval dvojročný, máme tu aktuálne 13. ročník tohto podujatia. Súťažilo v ňom v 18 kategóriách 34 diel, najviac nominácií – po 13 – mali filmy Invalid Jonáša Karáska a Slúžka Mariany Čengel Solčanskej. Ako prvé sa odovzdávali ocenenia za herecké výkony vo vedľajšej úlohe. V mužskej kategórii ho získal Zdeněk Godla za postavu Gaba v čiernej komédii Invalid, v ženskej Éva Bandor za postavu Márie v dráme Moc (r. Mátyás Prikler). Herečka v nej stvárnila matku, ktorej zastrelia syna – ide o nešťastnú náhodu, ale s politickým pozadím –, a tak cenu symbolicky venuje matkám Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Slnko v sieti za scenár získal Miro Šifra za film Úsvit (r. Matěj Chlupáček). Najlepším architektom – scénografom sa stal Tomáš...
Zobraziť všetky články
This site is registered on wpml.org as a development site.