Creative Europe Desk Slovensko informuje

Koncom februára tohto roku budú uzávierky podprogramov, ktoré sú najaktuálnejšie pre slovenské subjekty v audiovízii – producentov, distribútorov a filmové festivaly:

– Vývoj jednotlivých projektov (Výzva EAC/S30/13), prvá uzávierka 28. februára 2014 (druhá uzávierka 6. júna 2014).

– Výberová podpora distribúcie (Výzva EAC/S22/13), prvá uzávierka 28. februára 2014 (druhá 2. júla 2014).

– Podpora uvádzania európskych audiovizuálnych diel v televíznych programoch (Výzva EAC/S24/13), prvá uzávierka 28. februára 2014 (druhá 13. júna 2014).

– Podpora filmových festivalov (EAC/S32/13), uzávierka 28. februára 2014 (pre festivaly, ktoré sa začínajú medzi 1. májom a 31. októbrom 2014; druhá uzávierka je 4. júla 2014 – pre festivaly, ktoré sa začínajú medzi 1. novembrom 2014 a 30. aprílom 2015).

Kancelária Creative Europe Desk Slovensko organizuje sériu špecializovaných prezentácií zmien v jednotlivých schémach – v januári sme už absolvovali prezentácie pre distribútorov (9. januára) a filmové festivaly (20. januára), 6. februára plánujeme prezentáciu pre producentov. Uskutoční sa o 11.00 v bratislavskom Kine Lumière (kinosála 2).

Najdôležitejšie zmeny v schéme Podpora jednotlivých projektov: Spoločnosti, ktoré o podporu žiadajú, musia preukázať, že existujú minimálne rok a ako väčšinový producent produkovali oprávnené audiovizuálne dielo, distribuované v komerčnej distribúcii v období dvoch rokov pred uverejnením výzvy. Projekty, ktoré žiadajú o podporu v schéme, musia byť buď animované (minimálna dĺžka 60 minút) a určené primárne pre kiná, alebo musí ísť o diela pre TV s dĺžkou minimálne 90 minút (hrané diela), 24 minút (animované diela), 50 minút (dokumentárne diela, v prípade seriálu musí mať jeden diel minimálne 25 minút). Diela sa môžu začať nakrúcať najskôr 8 mesiacov od dátumu podania žiadosti. Sumy podpory sú fixné: 55 000 eur (animované filmy), 25 000 eur (dokumentárne filmy), 30 000 eur (hrané filmy s rozpočtom do 1,5 milióna eur) a 50 000 eur (hrané filmy s rozpočtom vyšším ako 1,5 milióna eur). Pritom môže ísť maximálne o 50 percent z celkového rozpočtu.

vs

Autor:
Verzia pre tlač
Zdieľať:

Najnovšie články

Katarína Krnáčová

Katarína Krnáčová

Spomínate si na kreovanie legislatívy o Audiovizuálnom fonde? Ako prebiehalo?  Legislatíva, ktorá napokon v roku 2008 vyústila do prijatia zákona o Audiovizuálnom fonde, sa postupne formovala vyše osemnásť rokov. Prvý návrh na zriadenie filmového fondu totiž predstavilo profesijné združenie filmárov ešte v roku 1990. Potom vznikol štátny fond kultúry Pro Slovakia a v roku 2002 NR SR schválila prvý zákon o Audiovizuálnom fonde. Ten však po zásahu prezidenta Schustera napokon skončil v parlamentnom archíve. Neskôr ministerstvo kultúry zriadilo grantový program AudioVízia, ktorý bol akýmsi štátnym predskokanom verejnoprávneho AVF. Pred časom som túto prehistóriu spracoval do štúdie pre časopis Kino-Ikon aj s odvolaniami na množstvo dokumentov, ktoré som si počas tých 18 rokov zbieral. V roku 2006 prišiel minister kultúry Marek Maďarič, ktorý dal filmárom zelenú na to, aby pripravili argumenty a podklady pre začlenenie návrhu na vznik AVF do programového vyhlásenia vlády. Mal som to šťastie byť pri tom spolu s Ivanom Králikom, Patrikom Paššom, Marianom Urbanom, Petrom Dubeckým aj s ďalšími priateľmi a kolegami, ktorí potom odborne pripomienkovali aj návrh zákona o AVF. Ten napokon 5. 11. 2008 v parlamente prešiel výraznou väčšinou naprieč politickým spektrom, keď za zákon hlasovalo 122 zo 126 prítomných poslancov. Fond bol na svete a zavŕšil sa tak proces odštátnenia slovenskej kinematografie, ktorý sa začal ešte v roku 1990. Bolo vtedy...

Festivaly, ocenenia, prestíž a predátori

Predovšetkým tvorcovia nezávislých filmov, a zvlášť tých, ktoré nedosahujú celovečernú minutáž, totiž nemajú veľa iných možností, ako získať uznanie a dostať svoje diela k širšiemu publiku, než práve filmové festivaly. Úspech na prestížnych filmových podujatiach môže byť pre ďalšiu tvorbu zásadný aj pre tých a tie, čo tvoria autorské celovečerné filmy, ale na malom domácom trhu, akým je napríklad slovenský, nedokážu osloviť dostatočne širokú divácku verejnosť. Filmové ocenenia im neraz pomáhajú získať nielen prestíž a kredit vo filmárskej obci, ale aj koprodukčných partnerov či finančnú podporu na ďalšiu tvorbu. Lenže to, že po cenách a účasti na festivaloch, je neutíchajúci dopyt, môže podnecovať aj nie práve etické podnikateľské praktiky. Trh s márnivosťou, obchod s „prestížou“ Obchodovanie s túžbou po viditeľnosti a úspechu sa týka prakticky všetkých oblastí verejného života. Na Slovensku začalo kvitnúť už pred viac ako dvoma desaťročiami. Zakaždým stálo na podobnom biznis modeli: obchodníci napríklad nabádali podnikateľov, aby za poplatok zverejňovali informácie o svojich firmách v komerčných registroch a zároveň sa stávali ich (jedinými) odberateľmi, alebo cielili na samoľúbosť verejne činných osôb, umelcov či vedcov, keď im núkali, opäť za poplatok, zaradenie hesla s ich menom napríklad do encyklopédie Who is who na Slovensku. Čo na tom, že encyklopédiu...

Objednávka, experiment, zábava

V rubrike Z filmového archívu do digitálneho kina vám postupne predstavujeme kinematografické diela z Národného filmového archívu SFÚ, ktoré prešli procesom digitalizácie, sú dostupné vo formáte DCP (Digital Cinema Package), a teda ich možno premietať aj v digitálnych kinách. Poľnohospodársky film Miliardy kvapiek života, ktorý v normalizačných časoch nakrútil Milan Černák, je formálnym vrcholom objednávkového „žánru“. V prvej polovici 70. rokov minulého storočia vzniklo napriek normalizácii viacero pozoruhodných krátkych filmov. Sú medzi nimi aj širokouhlé farebné snímky nakrútené na štátnu objednávku. Po viacerých „prešľapoch“ z konca 60. rokov – čím myslím až príliš slobodný prístup k spracúvanej látke – mohol režisér Milan Černák, podobne ako viacerí iní tvorcovia, ktorých bolo treba „upratať“, nakrúcať len určitý typ filmov. Takto v roku 1974 vytvoril aj krátky film o zvyšovaní úrody prostredníctvom zavlažovania – Miliardy kvapiek života.  „Nikdy som nerobil poľnohospodárske filmy, ale prišlo obdobie, keď som ,za odmenu‘ dostával robiť filmy len o odpade, poľnohospodárstve a podobne (...) Takže som si povedal, že keď už mám robiť film o poľnohospodárstve, nech je taký, aký ešte nebol!“ povedal Milan Černák v rozhovore pre Film.sk v roku 2022. A skutočne, z vizuálneho hľadiska vytvoril v spolupráci s kameramanom Vladimírom Hollošom a s hlavným technológom kolibských filmových laboratórií Róbertom Hardonyim nevšedné dielko.  Filmový obraz sa v Miliardách kvapiek života podchvíľou rozdeľuje na dve, tri, ba až na deväť geometricky rovnakých častí, v ktorých sa zjavujú, ožívajú, chvejú...
Zobraziť všetky články
This site is registered on wpml.org as a development site.