Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) posiela do oscarového súboja film Petra Kerekesa Cenzorka. V Amerike sa bude uchádzať o sošku, ktorú udeľuje americká Akadémia filmových vied a umení, v kategórii najlepší zahraničný celovečerný film. „Veľmi si vážime odvahu členov SFTA, že vybrali náš film o sile materstva za múrmi ukrajinského väzenia a dokázali podporiť rozrastanie našej kinematografie za mentálne hranice našich lokálnych tém,“ reagovali na národnú nomináciu režisér Peter Kerekes a producent Ivan Ostrochovský. Spoločne sa podpísali aj pod scenár filmu. Práve zaň získala Cenzorka ako prvý slovenský film v ére samostatnosti cenu na festivale v Benátkach – v sekcii Horizonty. Slovenská premiéra filmu, nakrúteného v koprodukcii s Ukrajinou a Českom, bola na festivale Cinematik v Piešťanoch. (Viac o Cenzorke čítajte v recenzii na strane 34.) Kerekesovmu hranému debutu konkurovalo v hlasovaní SFTA päť prihlásených filmov. S výnimkou Muža so zajačími ušami režiséra Martina Šulíka išlo o dokumenty – Na značky! Márie Pinčíkovej, Biela na bielej Viery Čákanyovej, Láska pod kapotou Mira Rema a Ako som sa stala partizánkou Very Lackovej.
Svojho oscarového kandidáta vybralo aj Česko. Do Ameriky posiela životopisnú športovú drámu Zátopek režiséra Davida Ondříčka, ktorá vznikla v koprodukcii so Slovenskom a podieľali sa na nej AZYL Productions a RTVS. Česká akadémia vyberala oscarového kandidáta spomedzi trinástich hraných, dokumentárnych a animovaných filmov. Do prvej trojky v hlasovaní sa dostali (bez poradia) hraný Atlas vtákov režiséra Olma Omerza a animovaný film Myši patria do neba Denisy Grimmovej a Jana Bubeníčka. Oba vznikli takisto v slovenskej koprodukcii: pod prvý sa podpísal Ivan Ostrochovský so spoločnosťou Punkchart Films, pod druhý Marek Jeníček a Tomáš Janísek zo CinemArt.sk.
Užší predvýber zahraničných oscarových kandidátov zverejnia 21. decembra, päticu nominovaných vyhlásia 8. februára a výsledky budú známe 27. marca 2022. Kerekesovi a Ondříčkovi bude v oscarovom súboji konkurovať napríklad držiteľka Zlatej palmy z Cannes Julia Ducournau a jej Titán(Francúzsko). Filmy ocenené v Cannes vyslali na Oscara aj Irán (Asghar Farhadi – Hrdina), Kolumbia (thajský režisér Apichatpong Weerasethakul s medzinárodným projektom Memoria s Tildou Swinton v hlavnej úlohe), Fínsko (Juho Kuosmanen – Kupé č. 6), Rakúsko (Sebastian Meise – Veľká sloboda) či Japonsko. To zastupuje Rjúsuke Hamaguči a film Drajv máj kár. Hamagučiho ocenili tento rok okrem Cannes aj v Berlíne, kde získal s antológiou Koleso šťastia a fantázie Veľkú cenu poroty. Zlatého medveďa si odniesol Radu Jude a snímka Smolný pich aneb pitomý porno, ktorá na Oscaroch zastúpi Rumunsko. Nemecko posiela film Marie Schrader Miluj svojho robota, ocenený v Berlíne za výkon Maren Eggert v hlavnej úlohe.
mak