Moja afganská rodina sa uchádzala o Zlatý glóbus

Animovaný film Moja afganská rodina Michaely Pavlátovej, ktorého slovenským koproducentom je Peter Badač, získal 13. decembra nomináciu na Zlatý glóbus v kategórii animovaný film. Snímke, ktorá má za sebou viacero významných festivalových úspechov, konkurovali tri animované filmy z dielne štúdií Walt Disney/Pixar – Raya a drak, Encanto: Čarovný svet a Luca a  víťaz trojice Európskych filmových cien, dánsky animovaný dokument Utiecť. Cenu získal Encanto: Čarovný svet, príbeh kolumbijskej rodiny, v ktorej má každý s výnimkou dievčatka Mirabel nejakú nadprirodzenú schopnosť. V kategórii zahraničných filmov slovenský zástupca chýbal, asociácia zahraničných novinárov akreditovaných v Hollywoode, ktorá Zlaté glóbusy udeľuje, za víťaza vybrala japonský film Drajv maj kár (r. Rjúsuke Hamaguči). Mal premiéru v Cannes, kde získal tri ceny. 

Sedem nominácií mala britská dráma Belfast (slovenská premiéra naplánovaná na 24. 2.). Režisér Kenneth Branagh sa v nej vrátil do svojho detstva a počas vyhlasovania 9. januára sa z ceny tešil iba raz, keď ho ocenili za scenár. Westernová dráma Sila psa režisérky Jane Campion získala v Benátkach Strieborného leva za réžiu a z rovnakej ceny sa tešila aj na Zlatých glóbusoch. Z takisto siedmich nominácií premenila snímka na cenu ešte dve v kategóriách najlepší film – dráma a mužský výkon vo vedľajšej úlohe (Kodi Smit-McPhee). 

Ako herečka vo vedľajšej úlohe uspela Ariana DeBose v novej verzii West Side Story (22. 1.) v réžii Stevena Spielberga. Snímka zvíťazila aj ako najlepší muzikál a predstaviteľka Marie Rachel Zegler sa stala prvou Latinoameričankou a zároveň najmladšou víťazkou Glóbusu za ženský herecký výkon v hlavnej úlohe muzikálu alebo komédie. Za hlavnú úlohu v dráme získala Zlatý glóbus Nicole Kidman. V snímke Aarona Sorkina Ricardovci (Prime video) čelí ako herečka Lucille Ball pracovným i osobným výzvam. Takisto podľa skutočnosti nakrútil Reinaldo Marcus Green film King Richard (18. 11. 2022). Zlatý glóbus si zaň odniesol Will Smith ako otec tenistiek Sereny a Venus Williamsových. Divácky hit Netflixu, hviezdne obsadená (Leonardo DiCaprio, Jennifer Lawrence, Meryl Streep) satira Adama McKaya K zemi hľaď! ani príbeh o dospievaní v 70. rokoch minulého storočia z dielne Paula Thomasa Andersona Licorice Pizza nepremenili na cenu žiadnu zo svojich štyroch nominácií. 

V televíznych kategóriách bola najúspešnejšia tretia séria seriálu HBO Boj o moc z prostredia rodinného mediálno-zábavného koncernu. Rovnako ako Sila psa a West Side Story získala tri ceny, vrátane kategórie dramatických seriálov. Medzi komediálnymi zvíťazil Hacks o spolupráci ostrieľanej komičky s mladou scenáristkou. 

mak

Autor:
Verzia pre tlač
Zdieľať:

Najnovšie články

Záber z filmu Mimi

VOD: Mimi

(r. Mira Fornay, 2023) – dostupné na DAFilms.sk Na „tom druhom“ brehu Dunaja, náprotivku betónovej chamtivosti nových developmentov, existuje čarovné miesto stretu výnimočných ekosystémov, symbiózy zvyškov záhradkárskych kolónií, hmyzu, drevín, vtáctva, ponevierania sa, športu... To všetko v oáze chladu a tieňa, ktorá je dokonalým protipólom rozpáleného mesta, neustále sa ťahajúceho do výšky. „Hoci sa centrum mesta nachádza v tesnej blízkosti, (...) Lido si zachovalo svoj nízkoprahový a nekomerčný charakter. Jeho súčasťou sú okrem voľnočasových aktivít aj aktivity sivej ekonomiky, možno tu natrafiť na piknikujúce rodiny, popíjajúce hlúčiky dospievajúcich, kšefty prebiehajúce skrz stiahnuté okienka odstavených audi, sex alebo sexbiznis v kríkoch okolo rieky, odpadky a improvizované obydlia. Lido je jedným z posledných miest, kde možno len tak tráviť čas bez nutnosti legitimizovať svoju prítomnosť konzumom,“ píše Ivana Rumanová v knihe Mestský rozvoj pre koho? Bratislavské Lido medzi vágnym terénom a expanziou centra, ktorú prednedávnom vydal tranzit.sk. Režisérka Mira Fornay vo svojom autorskom príbehu Mimi vytvára presne takýto priestor koexistencie rôznorodých ľudí s nádychom magického realizmu – nemecký vojak, staršia pani opisujúca svoj (dnes už zbúraný) domček v lese, Danica zbierajúca plyšové hračky, pán s člnom, „milenci“ sediaci na strome, opekajúci hippies... Hlavná postava, dievčatko Romy, ich všetkých stretne počas svojho pátrania, keď sa vyberie do lesov hľadať stratenú andulku, a to pomocou andulky...
6/2024

Slnko v sieti

„Ked tu nebude to Slnko v síci, tak sme v rici“ Je 26. apríl, pol deviatej večer. „Slúžka“ Dana Droppová vezie na vozíku „invalida“ Gregora Hološku – obaja sú v slávnostnom večernom odeve – po chodbách budovy Slovenského rozhlasu, aby sa dostali do sály, kde sa koná ceremoniál odovzdávania národných filmových cien Slnko v sieti. Rozprávajú sa a Hološka vysloví vetu, ktorá nám (trochu podvratne) poslúžila ako titul tohto článku. Tri šťastné trinástky Slávnostný večer sa konal pod záštitou prezidentky Zuzany Čaputovej (prítomnej na ceremoniáli) a primátora Bratislavy Matúša Valla, moderoval ho Bruno Ciberej. Pripomenul, že prvý raz sa Slnko v sieti udeľovalo v roku 2004, a keďže spočiatku bol interval dvojročný, máme tu aktuálne 13. ročník tohto podujatia. Súťažilo v ňom v 18 kategóriách 34 diel, najviac nominácií – po 13 – mali filmy Invalid Jonáša Karáska a Slúžka Mariany Čengel Solčanskej. Ako prvé sa odovzdávali ocenenia za herecké výkony vo vedľajšej úlohe. V mužskej kategórii ho získal Zdeněk Godla za postavu Gaba v čiernej komédii Invalid, v ženskej Éva Bandor za postavu Márie v dráme Moc (r. Mátyás Prikler). Herečka v nej stvárnila matku, ktorej zastrelia syna – ide o nešťastnú náhodu, ale s politickým pozadím –, a tak cenu symbolicky venuje matkám Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Slnko v sieti za scenár získal Miro Šifra za film Úsvit (r. Matěj Chlupáček). Najlepším architektom – scénografom sa stal Tomáš...
Zobraziť všetky články
This site is registered on wpml.org as a development site.