Nový impulz pre slovenské kiná

V Banskej Bystrici sa 4. februára uskutočnilo celoslovenské stretnutie prevádzkovateľov kín, ktorí boli doposiaľ členmi Združenia prevádzkovateľov a pracovníkov kín (ZPPK), s cieľom obnoviť činnosť tohto združenia. Po viacerých rokoch sa tak podarilo zorganizovať valné zhromaždenie ZPPK, na ktorom sa vypracovali a odsúhlasili nové stanovy tohto občianskeho združenia.

ZPPK bolo založené v roku 1991 a evidovalo kiná, ich návštevnosť, zabezpečovalo kontakty na technický servis, školilo premietačov, dohadovalo všeobecné technické podmienky prevádzky kín, komunikovalo s filmovými distribútormi. Sídlo združenia bolo v košickom kine Úsmev.

V posledných rokoch slovenské kiná prechádzali najstrastiplnejším obdobím. Pribudli nové viacsálové kiná a svoju dlhoročnú prevádzku ukončili viaceré jednosálové kiná. Pokles návštevnosti filmových predstavení sprevádzalo aj ukončenie výroby 35 mm filmových kópií. Stúpajúce náklady na prevádzku kina definitívne zavŕšila potreba digitalizácie (nákupu novej premietacej technológie). V poslednom období sme tak boli svedkami zániku prevádzky najmä jednosálových kín a jedným z nich bolo aj kino Úsmev v Košiciach. Podobne aj ZPPK začalo upúšťať od svojich aktivít. Možno konštatovať, že prudkou zmenou doby a pomerov v audiovízii už toto združenie nestíhalo držať krok s vývojom.

Nešťastím bol aj fakt, že každé kino sa so svojimi problémami trápilo samostatne. Každý prevádzkovateľ viedol kino v iných podmienkach, bez možnosti komunikácie či podpory a opory v nejakej zastrešujúcej organizácii. V tejto situácii vznikla akútna potreba opätovného spojenia slovenských kín, aby sa mohli spoločne pokúsiť o zlepšenie a zefektívnenie svojej činnosti.

Zo 65 registrovaných prevádzkovateľov kín sa na februárovom valnom zhromaždení v Banskej Bystrici zúčastnilo 42. Kinári si zo svojich radov zvolili siedmich nových zástupcov do predsedníctva združenia. Sú to prevažne prevádzkovatelia kamenných kín: predseda – Jozef Valachovič (kino Fontána Piešťany), podpredsedníčka – Magdaléna Sokolová (multikino Liptovský Mikuláš), členovia: Peter Dubecký (Kino Lumiere Bratislava), Peter Kolek (kino DK Galanta), Júlia Žďarská (kino Danubius Štúrovo), Ľubomír Beňo (kino Partizánske) a Michal Juhás (Kinoklub Tatra Nitra).

Podľa nových stanov má toto združenie najmä chrániť záujmy prevádzkovateľov kín na Slovensku, ale aj sprostredkúvať komunikáciu s distribučnými spoločnosťami, Audiovizuálnym fondom, ministerstvom kultúry, autorskými zväzmi či ďalšími, nielen slovenskými subjektmi v audiovízii. Po obnove združenia kín možno očakávať stabilizáciu v oblasti sprostredkovania filmovej kultúry, zachovanie kontinuity prevádzky kín a verme, že aj ich postupný rozvoj.

Michal Juhás (Kinoklub Tatra Nitra)

Autor:
Verzia pre tlač
Zdieľať:

Najnovšie články

Katarína Krnáčová

Katarína Krnáčová

Spomínate si na kreovanie legislatívy o Audiovizuálnom fonde? Ako prebiehalo?  Legislatíva, ktorá napokon v roku 2008 vyústila do prijatia zákona o Audiovizuálnom fonde, sa postupne formovala vyše osemnásť rokov. Prvý návrh na zriadenie filmového fondu totiž predstavilo profesijné združenie filmárov ešte v roku 1990. Potom vznikol štátny fond kultúry Pro Slovakia a v roku 2002 NR SR schválila prvý zákon o Audiovizuálnom fonde. Ten však po zásahu prezidenta Schustera napokon skončil v parlamentnom archíve. Neskôr ministerstvo kultúry zriadilo grantový program AudioVízia, ktorý bol akýmsi štátnym predskokanom verejnoprávneho AVF. Pred časom som túto prehistóriu spracoval do štúdie pre časopis Kino-Ikon aj s odvolaniami na množstvo dokumentov, ktoré som si počas tých 18 rokov zbieral. V roku 2006 prišiel minister kultúry Marek Maďarič, ktorý dal filmárom zelenú na to, aby pripravili argumenty a podklady pre začlenenie návrhu na vznik AVF do programového vyhlásenia vlády. Mal som to šťastie byť pri tom spolu s Ivanom Králikom, Patrikom Paššom, Marianom Urbanom, Petrom Dubeckým aj s ďalšími priateľmi a kolegami, ktorí potom odborne pripomienkovali aj návrh zákona o AVF. Ten napokon 5. 11. 2008 v parlamente prešiel výraznou väčšinou naprieč politickým spektrom, keď za zákon hlasovalo 122 zo 126 prítomných poslancov. Fond bol na svete a zavŕšil sa tak proces odštátnenia slovenskej kinematografie, ktorý sa začal ešte v roku 1990. Bolo vtedy...

Festivaly, ocenenia, prestíž a predátori

Predovšetkým tvorcovia nezávislých filmov, a zvlášť tých, ktoré nedosahujú celovečernú minutáž, totiž nemajú veľa iných možností, ako získať uznanie a dostať svoje diela k širšiemu publiku, než práve filmové festivaly. Úspech na prestížnych filmových podujatiach môže byť pre ďalšiu tvorbu zásadný aj pre tých a tie, čo tvoria autorské celovečerné filmy, ale na malom domácom trhu, akým je napríklad slovenský, nedokážu osloviť dostatočne širokú divácku verejnosť. Filmové ocenenia im neraz pomáhajú získať nielen prestíž a kredit vo filmárskej obci, ale aj koprodukčných partnerov či finančnú podporu na ďalšiu tvorbu. Lenže to, že po cenách a účasti na festivaloch, je neutíchajúci dopyt, môže podnecovať aj nie práve etické podnikateľské praktiky. Trh s márnivosťou, obchod s „prestížou“ Obchodovanie s túžbou po viditeľnosti a úspechu sa týka prakticky všetkých oblastí verejného života. Na Slovensku začalo kvitnúť už pred viac ako dvoma desaťročiami. Zakaždým stálo na podobnom biznis modeli: obchodníci napríklad nabádali podnikateľov, aby za poplatok zverejňovali informácie o svojich firmách v komerčných registroch a zároveň sa stávali ich (jedinými) odberateľmi, alebo cielili na samoľúbosť verejne činných osôb, umelcov či vedcov, keď im núkali, opäť za poplatok, zaradenie hesla s ich menom napríklad do encyklopédie Who is who na Slovensku. Čo na tom, že encyklopédiu...

Objednávka, experiment, zábava

V rubrike Z filmového archívu do digitálneho kina vám postupne predstavujeme kinematografické diela z Národného filmového archívu SFÚ, ktoré prešli procesom digitalizácie, sú dostupné vo formáte DCP (Digital Cinema Package), a teda ich možno premietať aj v digitálnych kinách. Poľnohospodársky film Miliardy kvapiek života, ktorý v normalizačných časoch nakrútil Milan Černák, je formálnym vrcholom objednávkového „žánru“. V prvej polovici 70. rokov minulého storočia vzniklo napriek normalizácii viacero pozoruhodných krátkych filmov. Sú medzi nimi aj širokouhlé farebné snímky nakrútené na štátnu objednávku. Po viacerých „prešľapoch“ z konca 60. rokov – čím myslím až príliš slobodný prístup k spracúvanej látke – mohol režisér Milan Černák, podobne ako viacerí iní tvorcovia, ktorých bolo treba „upratať“, nakrúcať len určitý typ filmov. Takto v roku 1974 vytvoril aj krátky film o zvyšovaní úrody prostredníctvom zavlažovania – Miliardy kvapiek života.  „Nikdy som nerobil poľnohospodárske filmy, ale prišlo obdobie, keď som ,za odmenu‘ dostával robiť filmy len o odpade, poľnohospodárstve a podobne (...) Takže som si povedal, že keď už mám robiť film o poľnohospodárstve, nech je taký, aký ešte nebol!“ povedal Milan Černák v rozhovore pre Film.sk v roku 2022. A skutočne, z vizuálneho hľadiska vytvoril v spolupráci s kameramanom Vladimírom Hollošom a s hlavným technológom kolibských filmových laboratórií Róbertom Hardonyim nevšedné dielko.  Filmový obraz sa v Miliardách kvapiek života podchvíľou rozdeľuje na dve, tri, ba až na deväť geometricky rovnakých častí, v ktorých sa zjavujú, ožívajú, chvejú...
Zobraziť všetky články
This site is registered on wpml.org as a development site.