Slovensko ako partnerská krajina koprodukčného fóra v Terste

V rámci Filmového festivalu Terst (18. – 25. 1. 2019) v Taliansku sa v dňoch 20. až 22. 1. uskutoční koprodukčné fórum pre filmových profesionálov When East Meets West (WEMW), ktorého významnou súčasťou bude aj Slovensko. Podujatie každý rok upriamuje pozornosť profesionálov z oblasti audiovízie na vybrané krajiny z dvoch komplementárnych regiónov, ktorým venuje špeciálny priestor na prezentáciu s cieľom prehĺbiť ich vzájomnú spoluprácu. Tento rok je jednou z vybraných krajín práve Slovensko a okrem neho sa za región strednej a východnej Európy sústredí pozornosť na Česko, Poľsko a Ukrajinu. Druhým vybraným regiónom budú krajiny Beneluxu a takisto domáce Taliansko. Na koprodukčnom fóre sa tento rok zúčastní okolo 450 filmových profesionálov (producentov, dramaturgov, sales agentov, zástupcov fondov, investorov, predstaviteľov filmových festivalov atď.) z viac ako 35 krajín sveta.

Podujatie za slovenskú stranu organizačne a finančne zastrešili Slovenský filmový ústav a Slovenská filmová agentúra pod záštitou Audiovizuálneho fondu. Slovensko bude na podujatí reprezentovať delegácia ôsmich producentov, vybraných na základe ich pripravovaných projektov s potenciálom medzinárodnej spolupráce s niektorými zo zastúpených regiónov. Členmi delegácie budú Jakub Viktorín (nutprodukcia), Wanda Adamík Hrycová (Wandal Production), Katarína Krnáčová (Silverart), Katarína Tomková (kaleidoscope), Peter Badač (BFILM), Rastislav Šesták (D. N. A.), Juraj Krasnohorský (Artichoke) a Peter Kerekes (Peter Kerekes Film), ktorý bude aj porotcom koprodukčného fóra. Okrem delegácie producentov sa na podujatí zúčastní aj Ondrej Starinský, šéfdramaturg dokumentárnej a vzdelávacej tvorby RTVS.

Okrem toho sa medzi 22 vybraných projektov koprodukčného fóra WEMW (spomedzi 299 prihlásených zo 49 krajín sveta) dostal pripravovaný celovečerný hraný debut Michala Blaška Obeť. Predstaví sa medzinárodnému publiku zloženému z filmových profesionálov a zároveň bude bojovať o niekoľko ocenení. Slovenským producentom filmu je Jakub Viktorín.

Trhová sekcia Last Stop Trieste, ktorá je zameraná na projekty v postprodukcii, premietne exkluzívne poľsko-slovenský dokumentárny film Vietor (r. Michał Bielawski), ktorý vzniká v koprodukcii Petra Kerekesa.

Tunajšia kinematografia bude mať zastúpenie aj v programe samotného filmového festivalu. V súťaži hraných filmovsa predstaví Tlmočník režiséra Martina Šulíka. V dokumentárnej sekcii bude súťažiť snímka Okupácia 1968 (r. Jevdokija Moskvina, Linda Dombrovszky, Magda Szymków, Maria Elisa Scheidt, Stefan Komandarev), ktorú produkoval Peter Kerekes. Srbsko-slovenský film Any Nedeljković a Nikolu Majdaka, jr. Untravel uvedie festival v súťaži krátkych filmov. Mimo súťaže sa bude premietať minoritná slovenská koprodukcia Môj neznámy vojak (r. Anna Kryvenko) a v sekcii Retrospektíva 1989/2019 titul Sedím na konári a je mi dobre, ktorý príde uviesť režisér Juraj Jakubisko.

jj

Autor:
Verzia pre tlač
Zdieľať:

Najnovšie články

Záber z filmu Mimi

VOD: Mimi

(r. Mira Fornay, 2023) – dostupné na DAFilms.sk Na „tom druhom“ brehu Dunaja, náprotivku betónovej chamtivosti nových developmentov, existuje čarovné miesto stretu výnimočných ekosystémov, symbiózy zvyškov záhradkárskych kolónií, hmyzu, drevín, vtáctva, ponevierania sa, športu... To všetko v oáze chladu a tieňa, ktorá je dokonalým protipólom rozpáleného mesta, neustále sa ťahajúceho do výšky. „Hoci sa centrum mesta nachádza v tesnej blízkosti, (...) Lido si zachovalo svoj nízkoprahový a nekomerčný charakter. Jeho súčasťou sú okrem voľnočasových aktivít aj aktivity sivej ekonomiky, možno tu natrafiť na piknikujúce rodiny, popíjajúce hlúčiky dospievajúcich, kšefty prebiehajúce skrz stiahnuté okienka odstavených audi, sex alebo sexbiznis v kríkoch okolo rieky, odpadky a improvizované obydlia. Lido je jedným z posledných miest, kde možno len tak tráviť čas bez nutnosti legitimizovať svoju prítomnosť konzumom,“ píše Ivana Rumanová v knihe Mestský rozvoj pre koho? Bratislavské Lido medzi vágnym terénom a expanziou centra, ktorú prednedávnom vydal tranzit.sk. Režisérka Mira Fornay vo svojom autorskom príbehu Mimi vytvára presne takýto priestor koexistencie rôznorodých ľudí s nádychom magického realizmu – nemecký vojak, staršia pani opisujúca svoj (dnes už zbúraný) domček v lese, Danica zbierajúca plyšové hračky, pán s člnom, „milenci“ sediaci na strome, opekajúci hippies... Hlavná postava, dievčatko Romy, ich všetkých stretne počas svojho pátrania, keď sa vyberie do lesov hľadať stratenú andulku, a to pomocou andulky...
6/2024

Slnko v sieti

„Ked tu nebude to Slnko v síci, tak sme v rici“ Je 26. apríl, pol deviatej večer. „Slúžka“ Dana Droppová vezie na vozíku „invalida“ Gregora Hološku – obaja sú v slávnostnom večernom odeve – po chodbách budovy Slovenského rozhlasu, aby sa dostali do sály, kde sa koná ceremoniál odovzdávania národných filmových cien Slnko v sieti. Rozprávajú sa a Hološka vysloví vetu, ktorá nám (trochu podvratne) poslúžila ako titul tohto článku. Tri šťastné trinástky Slávnostný večer sa konal pod záštitou prezidentky Zuzany Čaputovej (prítomnej na ceremoniáli) a primátora Bratislavy Matúša Valla, moderoval ho Bruno Ciberej. Pripomenul, že prvý raz sa Slnko v sieti udeľovalo v roku 2004, a keďže spočiatku bol interval dvojročný, máme tu aktuálne 13. ročník tohto podujatia. Súťažilo v ňom v 18 kategóriách 34 diel, najviac nominácií – po 13 – mali filmy Invalid Jonáša Karáska a Slúžka Mariany Čengel Solčanskej. Ako prvé sa odovzdávali ocenenia za herecké výkony vo vedľajšej úlohe. V mužskej kategórii ho získal Zdeněk Godla za postavu Gaba v čiernej komédii Invalid, v ženskej Éva Bandor za postavu Márie v dráme Moc (r. Mátyás Prikler). Herečka v nej stvárnila matku, ktorej zastrelia syna – ide o nešťastnú náhodu, ale s politickým pozadím –, a tak cenu symbolicky venuje matkám Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Slnko v sieti za scenár získal Miro Šifra za film Úsvit (r. Matěj Chlupáček). Najlepším architektom – scénografom sa stal Tomáš...
Zobraziť všetky články
This site is registered on wpml.org as a development site.